Rozmarný duch

Mysteriózní komedie o tom, že není radno zahrávat si s okultními vědami. Spisovatel Charles Condomin by rád napsal nový román a rozhodne se získat informace o spiritistických seancích, médiích. K tomu, aby používal správný žargon, uspořádá večírek se svou manželkou a přáteli a pozve proslulé médium, záhadnou Madame Arcati. Stará dáma budí jen smích, přesto se jí podaří přivolat ducha zesnulé první paní Condominové. Nepovedená spiritistická seance a zahrávání si s okultními vědami není moc bezpečné ani jednoduché, a pan Condomin zažívá rodinné propletence, s nimiž si neví rady, když balancuje mezi živou a mrtvou manželkou.

NOËL COWARD (1899-1973) se narodil v Teddingtonu v Middlesexu v roce 1899 a od poloviny 20. let 20. století se po G. B. Shawovi stal jedním z nejpopulárnějších britských dramatiků, ale i písničkářů a divadelních herců. Na rozdíl od Shawa však jeho dovedně napsané hry postrádají hlubší myšlenkový podtext a vycházejí spíše ze situační komiky a z obratného aktualizování banálních frází. Coward se proslavil svými salónními komediemi, které se odlišovaly svými lehkovážnými dialogy a neuctivými vtipy. Uvedl na scénu přirozenou konverzaci bez duchaplných bonmotů a slovních hříček. V jeho textech se většinou předvádí třpytivý, ale také pošetilý svět umělecké bohémy, sám Coward sám vystupoval jako dekadentní dandy a afektovaný džentlmen vyšší třídy. První úspěch zaznamenal hrou Senná rýma (Hay Fever, 1925), ve které si každý člen rodiny pozve na víkend bez ohlášení velmi nepatřičného hosta. Z dalších titulů jmenujme např. Intimní život (Private Lives, 1930), Láska mezi umělci (Design for Living, 1930) nebo Rozmarný duch (Blithe Spirit: An Improbable Farce, 1941). Některé z jeho komedií a muzikálů byly ve 20. a 30. letech zfilmovány, ale Coward sám odmítal většinu z těchto produkcí. Až do 2. světové války se o film zajímal jen velmi málo a téměř vůbec ho nebral vážně. V roce 1941 pátral po způsobech, jak přispět k válečným snahám a během jedné večeře se setkal s přítelem Lordem Mountbattenem, který mu vyprávěl o potopení válečné lodi Kelly v bitvě o Krétu. Byl to příběh, který rozvinul v klasickém válečném filmu Moře, náš osud (In Which We Serve, 1942) a započal tak spolupráci s režisérem Davidem Leanem, kameramanem Ronaldem Neamem a producentem Anthony Havelock-Allanem. Lean, Neame a Havelock-Allan se také rozhodli natočit tři filmy podle Cowardových her: Toto š?astné plémě (This Happy Breed, 1944) a Rozmarný duch (Blithe Spirit) a Pouto nejsilnější (Brief Encounter) – oba 1945, s Davidem Leanem jako sólovým režisérem.

Upozorňujeme diváky, že při představení se používají výrazné zvukové i světelné efekty.

Video upoutávka:

 Partnerem této inscenace je společnost:

 

 

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, zapsaný spolek, Krátkého 1, Praha 9. 

 
 • náš tým

  Autor:
       Noël Coward
  Originální název:
       Blithe Spirit
  Překlad:
      Eva Bezděková
  Režijní úprava:
       Patrik Ferra

   

  První čtená zkouška:
       24.9.2020
  Datum generálky:
       30.9.2022
  Datum premiéry:
       1.10.2022
  Délka inscenace:
       120 min.

   

  Technické zabezpečení:

  Režie:
       Patrik Ferra
  Výběr hudby:
       Ondřej Kokoška
       Patrik Ferra
  Scéna:
       Ondřej Kokoška
  Výroba scény:
       Pavel Dvořák
       Josef Burian
  Kostýmy, účesy:
       Jan Šubrt
  Lightdesign, Sound:
       Patrik Ferra
  Efekty:
       Pavel Dvořák
       Josef Burian
  Fotograf (plakát, promo):
       Lukáš Jakoubek
  Fotograf (představení):
       Josef Havlín

   

  Osoby a obsazení:

  Charles:
       Ondřej Kokoška
  Ruth:
       Petra Šavrdová
  Madame Arcati:
       Jitka Matulová
  Elvira:
       Klára Jakoubková
       Alena Kavalírová
  Dr. Bradman:
       Martin Jaďuď
  Paní Bradmanová:
       Klára Odvárková
  Edwin:
       Jan Šubrt

Nejbližší představení:

Žádné nadcházející události k zobrazení!

vítejte na našem webu

 • Jsme rádi, že jste dobrouzdali až k nám a ať už jste se na naše stránky dostali náhodou nebo cíleně, věříme, že zde najdete odpovědi na Vaše otázky a že Vás možná i přimějeme k tomu nás poznat blíže.

  Divadlo OKKO

přihlášení k odběru divadelního občasníku