Černá komedie

Vtip Černé komedie je založený na záměně světla a tmy, postavy se v plném světle vzájemně nevidí a naopak za úplné tmy se odkrývají. Tato záměna vytváří pro herce na jevišti i pro režiséra nespočet vynikajících příležitostí k rozehrání komických situací a k uplatnění komediálního herectví. Co vše se tedy ve tmě může přihodit?

Mladý sochař, který se svou snoubenkou očekává návštěvu jejího otce, přísného plukovníka, si pro zvýšení patřičného dojmu, vylepší prostředí svého ateliéru tajně vypůjčeným nábytkem z bytu svého nepřítomného souseda.Ve stejnou dobu se dostaví i milovník umění, který projevil zájem o koupi výtvarného díla. Náhlý zkrat v pojistkách ponoří celý dům do tmy. S potěšením i neskrývanou škodolibostí nám autor ukazuje, jakých pošetilostí či dokonce nepřístojností se lidé dopouštějí, když si myslí, že je kryje tma.

Od doby, kdy měla Černá komedie světovou premiéru v londýnském Národním divadle roku 1965, se tato hra považuje za jednu z nejzábavnějších a nejduchaplnějších. Autor Peter Shaffer je českým divákům známý především díky Amadeovi. Mezi jeho další slavné hry patří Královský hon na slunce, Equus, Slaná země, Cvičení pro pět prstů, Locika a libeček, Soukromé ucho a Veřejné oko.

 

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, zapsaný spolek, Krátkého 1, Praha 9. 

 

 • náš tým

  Autor: Peter Shaffer
  Originální název: Black Comedy, 1965
  Překlad: Luboš Trávníček
  Režijní úprava: Jan Kubík

  První čtená zkouška: 24.6.2010
  Datum generálky: 20.2.2011
  Datum premiéry: 26.2.2011
  Délka inscenace: 100 minut + 15 minut přestávka

  Technické zabezpečení:
  Režie: Jan Kubík
  Scéna: Martin Vítek
  Technická režie: Patrik Ferra
  Technici (audio, světla): Martin Toman, Patrik Ferra
  Nápověda a inspice: Martin Vítek

  Osoby a obsazení:
  Brindsley Miller: Martin Zelenský
  Carol Melkettová: Anna Kvirencová
  Plukovník Melkett: Martin Víšek, Petr Vašek
  Slečna Furnivalová: Klára Odvárková
  Harold Gorringe: Martin Jaďuď
  Clea: Martina Zelenská
  Schuppanzigh: Jiří Dopita, Martin Víšek
  George Bamberger: Roman Hrubý

vítejte na našem webu

 • Jsme rádi, že jste dobrouzdali až k nám a ať už jste se na naše stránky dostali náhodou nebo cíleně, věříme, že zde najdete odpovědi na Vaše otázky a že Vás možná i přimějeme k tomu nás poznat blíže.

  Divadlo OKKO

přihlášení k odběru divadelního občasníku